Logowanie

Hasło?
Aktualności
Historia

Pawlau Pawłów to stara wieś kościelna, powstała na przełomie XIII i XIV wieku. W 1350 roku książę raciborsko-opawski Mikołaj, ofiarował wioskę kapelanowi Gerlachowi. Kolejno właścicielami wsi byli: kolegiata raciborska, rodzi­na Brawańskich z Żyznej, Kotulińscy i Laryszowie. W 1796 roku wieś Pawłów i należące do niej dwa folwarki przeszły na własność szlachcica Saka z Ciężkowic. W 1807 roku Pawłów nabył szlachcic Fragstein za cenę 35000 talarów. Hrabia Strachowicz kupił wieś w 1820 roku, a baron Bissing przejął Pawłów w roku 1839. Od końca XIX wieku aż do zakończenia II wojny światowej Pawłów i folwark znajdowały się w rękach rodziny Klapper.

W XV wieku wybudowano w Pawłowie drewniany kościółek, który był filią kościoła św. Mikołaja w Starej Wsi. Kościół zbudowany był z drewna: ołtarz wielki - rzeźbiony w drewnie, posadzki nie było, w wie­ży wisiały trzy dzwony.

W drugiej połowie XVII wieku do kościoła należały: kawał ziemi, probo­stwo z przyległymi zabudowaniami i ogrodem.

PawłówW 1684 roku na probostwie wybuchł pożar, w czasie którego zostało zupełnie zniszczone. W 1723 roku, w miejscu dotychczasowego, posta­wiono w Pawłowie kościółek Matki Bożej z Raciborza. Kościółek był również drewniany, kryty szczudłem, a do niego przylegała dzwonni­ca. W marcu 1791 roku, spaliło się ponownie probostwo i kilka posia­dłości w wiosce.

Po śmierci proboszcza starowiejskiego, ks. Jauenika, w 1834 roku, stawiono się do generalnego urzędu biskupiego z prośbą o zgode na odłączenie Pawłowa od Parafii św. Mikołaja w Starej Wsi. 25 czerwca 1839 roku nadeszło potwierdzenie na utworzenie nowej Parafii. Rok przedtem rozpoczęto budowę nowego probostwa, które stoi do dziś.

Pawłów11 marca 1841 roku dokonano wprowadzenia na urząd pierwszego proboszcza nowej Parafii Pawłów. Został nim ks. Augustyn Fiedler, który w następnym roku objął urząd proboszcza. W czasie jego urzędowania kościół został znacznie upiększony – dzięki ofiarności parafian odnowiono ołtarze i zakupiono wiele niezbędnych rzeczy. W lutym 1898 roku proboszczem zostaje ks. Antoni Konrad (zmarł 27 sierpnia 1903 r.). W marcu 1904 roku urząd proboszcza obejmuje ks. Franciszek Hajduk.

W 1904 roku rozebrano stary Kościół Matki Bozej, wybudowano stodołę, dziś Sala Parafialna), w której odprawiano nabożeństwa w czasie budo­wy nowego kościoła. Budowę nowego. murowanego kościoła neogotyckiego, poświęconego czci św. ­Michała Archanioła zakończono w 1908 toku. Poświęcenia dokonał, ­w zastępstwie Księdza Biskupa, ks. Dziekan Wilhelm Pfleger z Rudnika. 12 grudnia 1915 roku odchodzi z Pawłowa ks. Franciszek Hajduk (zmarł 7 lutego 1945 r.). Obowiązki proboszcza, obejmuje 4 lutego 1916 roku, ks. Antoni Wodarz. 6 czerwca 1916 roku Ks. Biskup sufragan Augustyn z Wrocławia konsekruje obecny kościół św. Michała Archanioła.

Poważnie uszkodzony w czasie działań wojennych kościół, odrestaurowano w 1945 roku. We wrześniu 1973 roku, po 57 latach proboszczow­ania ustępuje ks. Prałat Antoni Wodarz (zmarł 27 kwietnia 1975 roku). 28 października 1973 roku obowiązki proboszcza obejmuje dotych­czasowy wikary ks. Hubert Mikołajec, który pełni tę funkcję do 1 lipca 1985 roku, kiedy zostaje przeniesiony do Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zabełkowie. Po nim proboszczem zostaje ks. Michał Ryś, który 26 czerwca 1986 roku odchodzi na emeryturę. Następnym probosz­czem zostaje ks. Zygmunt Hupka, dotychczas wikary w Parafii NMP Matki Kościoła w Zabrzu - Oś. Helenka.Pawłów2

8 marca 1987 roku zostaje powołana do życia Rada Parafialna.

10 listopada 1991 roku pod przewodnictwem ks. Biskupa Gerarda Ku­sza obchodzono uroczyście Jubileusz 75-lecia    Konsekracji Kościoła.

4 czerwca 1995 roku, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętęgo, z udzia­łem wielu zaproszonych gości, uroczyście otwarto Salę Parafialna, adap­towaną z dotychczasowej stodoły.

W 2000 roku, w Uroczystość Bożego Ciała odbył się I Zjazd Pawłowian.

Źródło:

www.pawlow.opole.opoka.org.pl 

Brunon Stojer, Pawłów. 80 lat Ochotniczej Straży Pożarnej

Więcej zdjęć dawnego Pawłowa w naszej Galerii . Prosimy osoby, które potrafią zidentyfikować osoby i wydarzenia widoczne na zdjęciach o ich podpisywanie w komentarzach do zdjęć, na forum, bądź też przesyłanie informacji poprzez e-mail.

 

Komentarze
Zaloguj sie aby dodac komentarz. Jesli nie masz jeszcze konta na pawlow.eu, zarejestruj sie w menu po lewej stronie.
Wskazowki co do rejestracji i logowania znajdziesz w naszym Poradniku. 
 
 
Sondy
Ilość odwiedzin
Wizyt wczoraj: 42
Wizyt dzisiaj: 3
Wizyt przez miesiąc: 1160
Wizyt wszystkich: 229778
 
 
 
© Pawlow.eu Team 2008 powered by Joomla!