O Pawłowie
Aktualności
O naszej wsi
Historia
Galeria
W mediach
W Pawłowie
Parafia
Organizacje
Oświata
Sport
Atrakcje
Gospodarka
Po godzinach
Rozrywka
Forum
Księga gości
Poradniki
Kontakt
Logowanie

Hasło?
Aktualności
Zebranie wiejskie - wrzesień 2011

22.09.2011 w świetlicy w Pawłowie odbyło się zebranie wiejskie, na którym zjawiło się ponad 50 mieszkańców wsi Pawłów. Głównym tematem zebrania była koncepcja systemu gospodarki ściekowej dla mieszkańców Gminy Pietrowice Wielkie. Omówione zostały także sprawy bezpieczeństwa, zrealizowane inwestycje w 2011 roku, oraz planowane inwestycje na rok 2012.

Jako pierwsze zostały poruszone sprawy bezpieczeństwa. Jak niektórzy mogą się domyślać – najwięcej przestępstw jest na drogach. Pijani kierowcy, wypadki, nieprzestrzeganie przepisów drogowych, itd. Występują także kradzieże, oszustwa internetowe. Apel do mieszkańców: „prosimy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza teraz, gdy droga jest wyremontowana i szersza.” Niestety fotoradary są zbyt drogie i jedyne co policja może zrobić to samodzielnie kontrolować ruch drogowy, co nie jest tak skuteczne jak fotoradar. Jednak to my jako mieszkańcy powinniśmy dać przykład innym kierowcom jak bezpiecznie korzystać z nowej drogi. Kolejny temat to narkotyki w szkołach. Rodzice powinni obserwować swoje dzieci i często z nimi rozmawiać. Jeśli chodzi o zapobieganie oszustwom internetowym, to lepiej kupować pobraniowo, a nie wpłacać na konto, gdyż wtedy bardzo trudno o odzyskanie pieniędzy. Kolejny temat to bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Zaczął się rok szkolny i dzieci chodzą do szkoły i na przystanek. Apel do mieszkańców: należy pilnować swoje psy, gdyż nieupilnowany pies może pogryźć, lub co gorsze zagryźć dziecko idące rano do szkoły, lub wracające do domu .

Kolejny temat to już temat systemu gospodarki ściekowej w naszej gminie.

W gminie jest 7000 mieszkańców, a odległości pomiędzy poszczególnymi wsiami są duże. Władze gminy szukały systemu, który byłby niezawodny w działaniu, tani w budowie, oraz tani w funkcjonowaniu dla mieszkańców. Są 3 opcje: kanalizacja sanitarna w postaci sieci, kanalizacja sanitarna w postaci przydomowych oczyszczalni ścieków, a trzecia opcja to pomieszane te 2 systemy.

Plusy i minusy pierwszej opcji:

- 90000m * 500zł(za 1 kilometr) = 45mln + 6mln(oczyszczalnia ścieków) = 51mln. Nawet koszt 25 mln jest dla naszej gminy trudny do zrealizowania;

- problemy prowadzenia inwestycji (rozkopane drogi, długotrwałość inwestycji, brak regulacji własności);

- etapowość inwestycji a konieczność wykazania efektów;

- koszt utrzymania sieci i ceny ścieków ok. 8zł/1m3.

Plusy i minusy przydomowych oczyszczalni ścieków:

- niski koszt inwestycji. Będzie jeszcze przetarg, ale władze gminy liczą ok. 12000zł * 1200 domów = 14,4mln zł;

- niskie koszty utrzymania sieci;

- niski koszt ścieków dla mieszkańców;

- swobodniejsza forma wprowadzania systemu;

- 1 dzień montażu;

- każda działa samodzielnie.

Źródła finansowania inwestycji ze środków zewnętrznych: środki z PROW ok. 4mln zł, środki z WFOSiGW, środki z NFOŚ, mieszkańcy – pomiędzy 500 – 2000zł.

Później została pokazana budowa domowej oczyszczalni ścieków, było omówione działanie, a także pokazane filmy, które pokazywały pracę takiej właśnie oczyszczalni ścieków. Wbrew pozorom nie wydaje ona nieprzyjemnego zapachu.

Niezbędne będą zgody mieszkańców. Dzierżawa terenu na rzecz gminy pod zamontowanie oczyszczalni przydomowej, deklaracja ponoszenia kosztów konserwacji oczyszczalni (prąd 60 wat, raz w roku wywóz osadu), deklaracja uczestnictwa w programie.

Wszystkie informacje będą w najbliższym Głosie Gminy

Później zostały omówione zrealizowanie inwestycje – droga na ulicy Powstańców Śląskich została wyremontowana i wkrótce będzie odbiór drogi. UWAGA! Możliwa zmiana organizacji ruchu! Dodatkowo gmina sfinansowała parking przy kościele, który jest własnością gminy, powstał chodnik na ulicy Osiedleńczej, kanalizacja na ulicy Nowej, oraz powstanie boisko wielofunkcyjne przy szkole.

W 2012 roku priorytetem jest utwardzenie ulicy Nowej. W 2012 roku z funduszu sołeckiego mieszkańcy mają do dyspozycji 18000zł.

 

Komentarze
Dodane przez hrabina w dniu 2011-09-29 09:34:34
Widać, że autor artykułu się przygotował... W artykule napisano \"plusy i minusy\" poszczególnych rozwiązań. W pierwszym przypadku dot. kanalizacji sieciowej podano tylko minusy, a plusów nie. W drugim przypadku dot. przydomowych oczyszczalni podano tylko plusy bez minusów. Więc ten fragment artykułu jest źle napisany. Powinno być: \"wady kanalizacji sieciowej\" i \"zalety przydomowych oczyszczalni\". Jedyną inwestycją na przyszły rok jest dokończenie ul. Nowej. Ileż to już razy słyszeliśmy na ten temat, że to jest \"sprawa priorytetowa\". To się ciągnie już chyba jakieś 3 lata. To samo dotyczy tzw. \"suchych zbiorników\". To też nazwano \"priorytetem\", a teraz na zebraniu nawet nie wspomniano o tej sprawie. Dalszą sprawą jest brak chodnika przy ul. Spółdzielczej. Też już od dawna obiecywano go wykonać. Mieszkańcy nie mogą się tego doprosić i sprawa jest podnoszona na każdym zebraniu. Tymczasem czekają jeszcze inne sprawy takie jak m. in. utwardzenie ul. Rudnickiej i Bocznej (podczas burzy sływa z nich woda z brudem na drogę i zanieczyszcza kanalizację), obiecywana (m. in. przez naszych (bez-)Radnych podczas kampanii wyborczej) sprawa utwardzsenia polnych dróg (podczas trudnych warunków pogodowych nawet nieprzejezdnych, a błoto z nich wywożone jest na drogę główną). Te 18000 z funduszu sołeckiego zostało (nierozsądnie) podzielone na 3 różne inwestycje i w związku z tym na każdą z nich może zabraknąć.
Dodane przez ditek26 w dniu 2011-09-29 21:12:32
To jest relacja z zebrania i do kanalizacji ściekowej na zebraniu były podane tylko minusy a do przydomowych oczyszczalni tylko plusy mimo iż było podane w nagłówku prezentacji przygotowanej przez Urząd Gminy "Wady i zalety poszczególnych rozwiązań". To nie wina autora tego artykułu.
Dodane przez Stusik w dniu 2011-09-30 00:39:03
ditek26 maa rację. Władze gminy w swojej prezentacji plusy i minusy, ale wyszło tak, że do kanalizacji ściekowej rzeczywiście podano tylko minusy, a do przydomowej oczyszczalni ścieków tylko plusy.
Dodane przez hrabina w dniu 2011-10-01 08:53:02
Ja jednak będę obstawać przy swoim zdaniu. Trzeba myśleć co się pisze bo czasami wychodzą z tego różne dziwne rzeczy, które zmieniają sens tego tekstu. Gdyby było napisane \"zalety i wady poszczególnych rozwiązań\" bez rozbijania ich, to byłoby to prawidłowe.
Dodane przez alexander89 w dniu 2011-10-03 00:51:08
jak komuś coś nie pasuje to proponuje na przyszłość przyjść na zebranie wiejskie, i samemu zrobic krotką relacje z tego o czym bylo gadane. bo narzekac to tez mogę, a ze ktos cos robi w wlasnym interesie i pozniej to publikuje, za co zostanie jeszcze, ze tak powiem ZGNOJONY to uważam za chamstwo. jak to jest fajnie w Biblii napisane, ze nie sztuka jest zauważyć w czyimś oku drzazgę lecz belkę w własnym oku... nie lepiej wysłać do tego kogoś wiadomosci na priv i wytłumaczyc mu co źle zrobil a co powinien poprawic??a nie zaraz publicznie narzekac!!
Dodane przez hrabina w dniu 2011-10-03 10:43:05
Pytanie, czy wy byliście na tym zebraniu? Bo ja tak, jak to błędnie sugeruje Aleksander. I wiem o czym była mowa. Jeśli prezentację podano w błędny sposób, to nie znaczy, że te błędy można powielać. Zresztą każdy polonista przyzna mi rację. Zamiast przyznać \"fakt, źle wyszło\", to próbuje się odwrócić kota ogonem. Ale w Pawłowie tak to już jest, że ktoś popełnia błędy, a ktoś inny je wykaże, to z uporem maniaka trwa się przy tych błędach. Nie wiem czemu to ma służyć. Po to się wytyka błędy, żeby na przyszłość ich nie popełniać i dalej się nie kompromitować. Wasza postawa jest jak postawa premiera Tuska, który zdymisjonował szefa CBA Kamińskiego za to, że ten wykrył aferę hazardową. I taką postawę uważam za chamstwo. Proponuję skupić się na dyskusji dotyczącej spraw naszej wsi, bo to jest temat tego artykułu.
Dodane przez Stusik w dniu 2011-10-03 22:21:47
A co jeśli w prezentacji na zebraniu nie było błędu i celowo było napisane \"plusy i minusy\", aby pokazać, że pierwsza opcja nie ma plusów?
Dodane przez alexander89 w dniu 2011-10-04 23:46:54
no to zamiast poprawic Stusika i za samo to ze zaangazowla sie w to zeby zrobic krotką relacje z zebrania wiejskiego nalezy mu sie wielkie dzieki. bo nie rozumie tego, że hrabina jestes na zebraniu a krytykujesz tak jakby cie tam nie bylo. to moze weź się nastepnym razem zaangazuj w zycie naszej parafii/wsi i wnieś cos pozytecznego, a nie tylko krytykę!! administratorzy są na każdą propozycję otwarci a chetnie zapraszają do wspołpracy w tworzeniu pawłowskiej strony....
Dodane przez hrabina w dniu 2011-10-05 09:46:28
Jeśli ktoś podejmuje publiczną działalność i czasem robi to źle, toteż powinien być gotowy na publiczną krytykę. Moje zaangażowanie tutaj jest od pewnego już czasu i ciągle tylko tworzy się atmosferę linczu wobec mnie i niektóych innych osób tutaj się wypowiadających. Niewygodna prawda jest zamiatana pod dywan, a jej autorzy są ośmieszani. Więc \"otwartość\" administratorów tutaj, delikatnie mówiąc, kuleje. Jeśli krytyki się nie przyjmuje i nie wyciąga z niej żadnych wniosków, i uważa, że \"nic się nie stało\", to nie ma się co dziwić, że mamy do czynienia z obciachem przy każdej okazji. Zawsze dyskusja schodzi na jakiś boczny tor, na inny temat. O książce nie rozmawia się z jakiego papieru jest zrobiona, tylko o treści, którą zawiera. Temat dotyczy kanalizacji, a nie tego, co kto i jak napisał. Moim zdaniem jeśli połowa mieszkańców przystąpi do tego to będzie sukces (a powinni wszyscy). Inwestycja za miliony, a efekt ekologiczny żaden. Ci, którzy mają już własne szamba na pewno nie będą z tego korzystać. Szamba opróżniane są we własnym zakresie a ścieki wpuszczane do kanalizacji deszczowej. Często smród unosi się przez kilkadziesiat minut. Jeśli nawet ktoś zamawia beczkowóz, to Walter wylewa te ścieki gdzie popadnie.
Dodane przez luka w dniu 2011-10-05 11:00:47
Wydaje mi się hrabina,że byłeś na zebraniu,ale nie do końca słuchałeś.Prawdopodobnie byłeś zajęty pierdołami.Nikt cię nie zmusi do przystąpienia do programu,ale nie wiem czy wiesz,że po 2013 roku będziesz musiał się rozliczyć z każdego kubika wody przeliczonego na ścieki.To daje koszt na dzień dzisiejszy około 2500 do 3000 zł.Walter niestety już nie będzie mógł wywozić ścieków.Mój znajomy mieszkający w Brzeziu korzysta z przydomowej oczyszczalni już trzeci rok.Jest zadowolony i wyobraź sobie nie musiał podłączyć się do kanalizacji miejskiej,a co do smrodu unoszącego się nad wsią,to twoje g..na pewno też pływają w okolicznych rowach.Tyle w tej sprawie.Pozdrawiam administratorów,ciebie też hrabina chociaż trochę mniej.
nauczcie się czytać ze zrozumieniem
Dodane przez hrabina w dniu 2011-10-05 20:40:03
Wypowiedź luki to podłe insynuacje. Ja z niecierpliwością czekam na to i na pewno skorzystam z tej możliwiści, żeby moje ścieki były oczyszczane. A ten przelicznik na ścieki może być mniejszy jeśli do podlewania, mycia samochodu itp. używa się deszczówki. Walter już teraz nie moze wywozić ścieków gdzie popadnie a i tak to robi...
Dodane przez luka w dniu 2011-10-06 10:45:43
No!No!Patrzcie,uderz w stół,a nożyce się odezwą.Coś ty się,hrabino uczepił tego czytania ze zrozumieniem.Przecież sam napisałeś,żeby\"skupić się na sprawach naszej wsi\".Chcesz prowadzić dyskusję merytoryczną to się zapisz do kółka literackiego albo dyskusyjnego.Jeszcze chciałem napisać o smrodzie unoszącym się nad wsią.Otóż to nie są\"podłe insynuacje\"tylko kilkuletnie obserwacje.Wody z prania czy kąpieli oraz pomyj,też nie wolno wpuszczać do kanalizacji opadowej.A poza tym,hrabina myślę,że ty nie jesteś mieszkańcem Pawłowa,ty tylko tu mieszkasz.Zajmij się w końcu czymś konstruktywnym,a nie tylko krytyką,zrób coś pożytecznego dla wsi.Na razie twoja dyskusja wygląda jak szczekanie kundelka zza drzewa,który chciałby ugryźć,ale nie wie jak.Skoro uważasz się za tak mądrego,tak elokwentnego,to nic tylko startuj w przyszłych wyborach na WÓJTA!Życzę powodzenia!
Dodane przez syseł w dniu 2011-11-13 16:26:23
Ja zamówiłem oczyszczalnię większą niż potrzeba. Gdy kiedyś się rodzina powiększy to będzie w sam raz. Cała ta nagonka na hrabinę chyba podyktowana jest tym, że nie potraficie znieść, że ona poprostu ma rację. Cytując wypowiedź jednego z uczestników napiszę: pozdrawiam hrabinę, a administratorów i pozostałych uczestników dyskusji już trochę mniej.
Zaloguj sie aby dodac komentarz. Jesli nie masz jeszcze konta na pawlow.eu, zarejestruj sie w menu po lewej stronie.
Wskazowki co do rejestracji i logowania znajdziesz w naszym Poradniku. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Aktualności LKS
Obraz losowy
Sondy
Jak Ci się podoba strona internetowa Pawłowa?
 
Gościmy
Ilość odwiedzin
Wizyt wczoraj: 44
Wizyt dzisiaj: 0
Wizyt przez miesiąc: 647
Wizyt wszystkich: 227857
 
 
 
© Pawlow.eu Team 2008 powered by Joomla!