LKS Pawłów
Aktualności
Informacje
Historia
Galeria
Forum
Księga gości
Piłka Nożna
Seniorzy
Juniorzy starsi
Archiwum
Seniorzy: poprzednie sezony
Juniorzy: poprzednie sezony
Kompletne archiwum
Logowanie

Hasło?
Aktualności arrow Esport
Następne spotkanie

Kilka słów o e-Sporcie

Idea e-Sportu

E-Sport - czyli sport elektroniczny - jest krotko mówiąc graniem w gry komputerowe w duchu sportowym. Oznacza to, ze granie na komputerze nie postrzega sie tylko jako klikanie myszka dla zabicia czasu, ale na pierwszy plan wchodzą wartości klasycznego sportu: rozwijanie umiejętności, gra zespołowa i zdrowa rywalizacja.
E-Sport rozwija zarówno zdolności fizyczne, takie jak koordynację wzroku i ruchu, ale również intelektualne: myślenie strategiczne i taktyczne, inwencję oraz myślenie zespołowe.
Ta nowa dyscyplina sportu nie postuluje wbrew pozorom ciągłego siedzenia przed monitorem - wręcz przeciwnie: również tutaj motto brzmi "w zdrowym ciele zdrowy duch". Bez dobrze dotlenionego mózgu wydłuża się czas reakcji, pogarsza się zdolność koncentracji a to pociąga za sobą gorsze wyniki. e-Sport nie jest więc alternatywą, ale uzupełnieniem aktywnego sportu.

 
LAN Party Grudzień 2007
 
W świetlicy wiejskiej 
 


E-Sport w Pawłowie

Początki wspólnego grania w gry komputerowe w Pawłowie sięgają końca lat 90-tych. W któreś wakacje letnie stworzyliśmy pierwszą sieć komputerowa i zaczęliśmy pogrywać na trzech komputerach. W ciągu lat przybywało chętnych i na ostatniej "sieci" było nas już dziesięciu - co na wioskę tej wielkości z uwzględnieniem konieczności pogodzenia różnych czynników (studia, praca, wyjazdy lub po prostu chęci) w czasie organizacji jest bardzo dobrym wynikiem. Obecnie organizujemy "sieć" regularnie trzy razy w roku (Boże Narodzenie, Wielkanoc i wakacje letnie) ale zdarzają sie również spontaniczne akcje.
Pierwsze LAN-Party (potoczna nazwa grania po sieci) odbywały się jeszcze w domach prywatnych, jednak w miarę przybywania chętnych pokoje domowe zaczęły pękać w szwach i tak lądowaliśmy w garażu (na zdjęciu), nad garażami, w kawiarni (na zdjęciu) a nawet w szatni LKS. W ostatnich latach mamy jednak - dzięki uprzejmości rady sołeckiej i zarządowi DFK - stałe (i co najważniejsze: ciepłe ;) ) lokum w świetlicy wiejskiej.
Poza pogrywaniem na LAN-Party, spotykamy się również na rozgrywkach w internecie by doskonalić swoje umiejętności.
W ubiegłym roku doszła kolejna forma e-Sportu: granie w symulację piłki nożnej (popularna seria "FIFA") na telebeamie. Rozegrano nawet pierwsze mistrzostwa Pawłowa.

 

W garażu
 


E-Sport a LKS


Spoglądając na te wszystkie aktywności związane z e-Sportem, zastanawialiśmy się jak by to wszystko zgrupować w jedną zorganizowaną całość. W grę wchodziło "kółko zainteresowań" lub - jak już sugerowała nazwa - sekcja sportowa. Uważamy że stworzenie sekcji e-Sportu jest bardziej trafne, gdyż lepiej oddaje całokształt sprawy, a wsparcie ze strony LKS może korzystnie wpłynąć na organizację przyszłych "sieci".
Jedyny problem stanowi brak polskiego związku e-Sportu (w przeciwieństwie do zachodu i dalekiego wschodu, gdzie e-Sport ma status równy klasycznemu sportowi), więc nie ma, jak narazie, możliwości formalnego zarejestrowania sekcji. Działamy więc jako nieoficjalna sekcja LKS Pawłów.

 

 W kawiarni


Co gramy

Początkowo graliśmy praktycznie we wszystko co się dało, jednak od paru sieci rozgrywki skoncentrowały się na jednej grze Wolfenstein : Enemy Territory. Jest to popularna "strzelanka", w której celem nadrzędnym nie jest jednak bezmyślne fragowanie (czyli eliminowanie przeciwników - określenie wiele trafniejsze od "zabijania", które z e-Sportem nie ma nic wspólnego), ale wykonywanie konkretnych misji na czas typu "przeprowadź czołg przez miasto". Dodatkowo, możliwość wyboru jednej z pięciu klas (żołnierz, medyk, dowódca, szpieg oraz inżynier) daje ogromne możliwości strategiczne więc gra ta wymaga bardzo dobrego zgrania zespołu oraz ciągłego myślenia taktycznego. Mecze są tak emocjonujące i pasjonujące, że wcześniejsze chęci zagrania w inne gry odchodzą w zapomnienie na rzecz ciągłych rewanżów ;)

Pozatym gramy chętnie w Starcrafta oraz gry z serii Age of Empires, Half-Life, Call of Duty.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w następnej LAN-Party.  Wystarczy skontaktować się z jednym z dotychczasowych uczestników lub napisać wiadomość na forum a wtedy powiadomimy Cię o następnym terminie.

O najbliższym spotkaniu można poczytać tutaj

 

Komentarze
Zaloguj sie aby dodac komentarz. Jesli nie masz jeszcze konta na pawlow.eu, zarejestruj sie w menu po lewej stronie.
Wskazowki co do rejestracji i logowania znajdziesz w naszym Poradniku. 
 
 
Tenis Stołowy
Aktualności
Skład
Terminarz i Wyniki
Tabela
Archiwum
Top 10 typujących
Klasa B 2012/2013
  Name P
1. Paweł 193
2. luka 172
3. rafal 168
4. andrew 155
5. adi1971 144
6. josef 126
7. patrick28 126
8. alexander89 118
9. shaqiri99 110
10. madzia 95
Sondy
Ilość odwiedzin
Wizyt wczoraj: 63
Wizyt dzisiaj: 60
Wizyt przez miesiąc: 958
Wizyt wszystkich: 228168
 
 
 
© Pawlow.eu Team 2008 powered by Joomla!