O Pawłowie
Aktualności
O naszej wsi
Historia
Galeria
W mediach
W Pawłowie
Parafia
Organizacje
Oświata
Sport
Atrakcje
Gospodarka
Po godzinach
Rozrywka
Forum
Księga gości
Poradniki
Kontakt
Logowanie

Hasło?
Aktualności arrow Parafia
Parafia
Pawłów jest niewielką parafią podmiejska, liczącą 738 mieszkańców. Liczba ta utrzymuje się od kilkunastu lat na mniej więcej stałym poziomie. Parafia została utworzona 25 czerwca 1839 roku. Rok wcześniej rozpoczęto budowę nowego probostwa, które stoi do dziś. W 1904 roku rozebrano stary kościółek Matki Bożej, wybudowano stodołę (dziś Sala Parafialna), w której odprawiano nabożeństwa w czasie budowy nowego kościoła. Nowy kościół neogotycki poświęcony czci Św. Michała Archanioła poświęcono w 1908 roku, a konsekrowano w roku 1916.
 
Kosciol
 
Parafia św. Michała Archanioła obejmująca Pawłów, Kolonię Pawłowską i część Żerdzin jest w przeważającej części rolnicza, wybitnie śląska, tradycyjnie religijna. Wielkie jest przywiązanie parafian do Świętych Patronów i Orędowników, czego wyrazem są liczne procesje, pielgrzymki i nabożeństwa błagalne, m.in. pielgrzymka do sanktuarium Matki Boskiej Raciborskiej, procesje błagalne ku czci św. Urbana, Pap. i M., św. Jana Nepomucena, św. Marka. Każdego roku na wiosnę cała szkoła: dzieci, grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i przedstawiciele rodziców, udaje się do Sanktuarium MBTP w Winowie na dzień skupienia. Dzieci przychodzą również w każdą środę o godz. 1700 na Mszę św. szkolną, a młodzież w każdy piątek na swoją Mszę św. o godz. 1800.
 
Stosunkowo liczna grupa Liturgicznej Służby Ołtarza - lektorów i ministrantów, bardzo sumiennie i pobożnie spełnia swoją służbę przy ołtarzu, a co roku w Uroczystość św. Jana Berchmansa, Patrona Ministrantów ministranci i lektorzy odnawiają swoje przyrzeczenie służby Bogu i Parafii. Od 1997 roku do Mszy św. również ministrantki i lektorki. Trzech świeckich pomocników rozdzielania Komunii św. spełnia swoją posługę w czasie Mszy świętych, a każdej niedzieli i święto zanoszą Komunię św. chorym Parafianom.
 
Po II wojnie światowej nasza mała wspólnota dała Kościołowi dwóch kapłanów: Ks. Ernesta Kuroczik - Zgromadzenie Księży Salwatorianów, który jest proboszczem i budowniczym kościoła w Parafii Wilkasy na północy Polski i Ks. Michała Grabowskiego – aktualnie pracującego w Freising w Bawarii w Niemczech.
 
W Parafii naszej istnieje liczne Koło Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Niemców na Śląsku. Zarząd tego Koła wykazuje wielką aktywność, również w dziedzinie inicjatyw duszpasterskich. Na prośbę Zarządu DFK i przy aprobacie Księdza Biskupa od I Niedzieli Wielkiego Postu 1991 r. w każdą niedzielę i święto o godz. 730 odprawiana jest Msza św. w języku niemieckim. W Parafii istnieje również 16 Róż Różańcowych (w tym jedna ministrantów i lektorów), parafialny Zespół Caritas i wspólnota rodzin szensztackich. Dzięki inicjatywie tych rodzin, po niezapomnianym nawiedzeniu naszej parafii przez Matkę Boską Częstochowską w kopii Jej cudownego Obrazu Jasnogórskiego w roku 1995, wszystkie rodziny nawiedziła Matka Boska w wizerunku szensztackim. To sanktuarium pielgrzymujące, pierwsze w naszej Diecezji zostało koronowane. Była to tzw. „koronacja ascetyczna”. Miała ona miejsce w winowskim sanktuarium MBTP Coenaculum 10 listopada 2001 r. Obecnie koronowany obraz nawiedza rodziny wszystkie rodziny naszej parafii.
 
Od Wielkanocy 1998 roku ukazuje się, średnio co dwa tygodnie, gazetka parafialna pod tytułem „W naszej Parafii”, a od 2001 roku można zajrzeć na naszą stronę internetową www.pawlow.opole.opoka.org.pl na bieżąco aktualizowaną.
 
Dane kontaktowe:
Rzymsko-Katolicka Parafia św. Michała Archanioła
Pawłów koło Raciborza, ul. Powstańców 86
47-480 Pietrowice Wielkie
tel/fax: 48 32 419 81 20
mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 
Autor: ks. Zygmunt Hupka

 

Komentarze
Zaloguj sie aby dodac komentarz. Jesli nie masz jeszcze konta na pawlow.eu, zarejestruj sie w menu po lewej stronie.
Wskazowki co do rejestracji i logowania znajdziesz w naszym Poradniku. 
 
 
Aktualności LKS
Obraz losowy
Sondy
Ilość odwiedzin
Wizyt wczoraj: 63
Wizyt dzisiaj: 60
Wizyt przez miesiąc: 958
Wizyt wszystkich: 228168
 
 
 
© Pawlow.eu Team 2008 powered by Joomla!